Özel Okul Açılış İşlemleri

Temel Akademi Danışmanlık her türlü Özel Okul açma işlemlerinde en başından en sonuna kadar , okul binasının kiralanması/satın alınması aşamasından ruhsatın alınmasına kadar geçecek sürede, danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunar.

Özel Okul açma işlemleri MEB kanun , yönetmelik ve yönergelerine göre yapılmaktadır. Özel Okul açma işlemlerinde Girişimcinin dikkat etmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Özel Okul açma işlemlerinde eğer en başından doğru planlama ve programlama yapılmaz ise ileride yüksek maliyetler girişimcinin karşısına çıkmaktadır. Bu yüzden Temel Akademi Danışmanlık olarak Özel Okul Açmak isteyen girişimcilere Özel Okul açacakları binayı tutmadan Özel Okul Danışmanlık hizmetini almalarını tavsiye ederiz.

Özel Okul açarken tutacağınız binanın özellikleri, Özel Okul açarken nelere dikkat etmeniz gerektiği, Özel Okul Açarken tamamlamanız gereken evrakların ne olduğu, Özel Okul açarken yapmanız gereken işlemler, Özel Okul açarken almanız gereken raporlar ve belgeler,  ve diğer Özel Okul Açmak için gerekli olan tüm iş ve işlemler uzman kadromuz tarafından ZAMANINDA ,HATASIZ ve EKSİKSİZ olarak yapılmaktadır

Özel Okul açma işlemleri MEB Kanun, yönetmelik ve yönergelere göre yapılmaktadır. Ancak Özel Okul Açmak ile ilgili bu kanun , yönetmelik ve yönergeleri süreç içinde ihtiyaçlar çeşitlendikçe sık bir şekilde değişmektedir.

Bunun için Özel Okul Açmak isteyen veya mevcut Özel Okulunu büyütmek veya yeni bir tanesini açmak isteyen girişimciler  en GÜNCEL kanun, yönetmelik ve yönerge maddelerine göre Özel Okul Açma işlemlerini

yapmalılardır. Aksi takdirde yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalabilirler.

Özel Okul Açılış İşlemlerinde Zaman Kısıtlaması varmıdır?

Özel Okullar MEB kanun ve yönetmeliklerine göre 1 Eylülden önce ruhsatlarını almak zorundadır. 1 Eylül'e kadar ruhsatlarını alamayan Özel Okulların açılışı ve eğitim öğretim faaliyetlerine başlaması yani öğrenci kaydı alması bir sonraki seneye kalmaktadır. 

 

Aynı şekilde Özel Okullar , Özel Okul kayıtlarında teşvikten yararlanmak istiyorlarsa her yıl Ağustos ayında yayınlanan Teşvikten yararlanacak Özel Okullar listesinde isimlerinin olması lazım. Yani Özel okullar bu liste yayınlanmadan ruhsatlarını almak zorundadırlar aksi takdirde teşvik listesinde yer almayan Özel Okullar kayıtları alırken rekabet avantajını kaybedeceklerdir.

Dolayısıyla Özel Okul Açmak isteyen girişimci GÜNCEL kanun ve yönetmelik maddelerine göre işlem yapmalı ve bunu da yaparken zaman planlamasını çok doğru yapmalıdır.

Özel Okul Açma danışmanlığımız her türlü Özel Okul türünü kapsamaktadır. Açacağınız Özel Okul; Özel  İlkokul, Özel Ortaokul ve Özel Lise veya bir veya birkaçının bir arada bulunduğu Özel Okul olabilir. Bunlardan bir tanesini açmak istediğinizde tutacağınız Özel Okul Binasının özellikleri başka olmakta bir veya birkaçını bir arada açmak istediğinizde tutacağınız Özel Okul Binasının özellikleri başka olmaktadır.

Temel Akademi Danışmanlık olarak aşağıdaki Özel Okul Açma işlemlerinde profesyonel olarak danışmanlık ve rehberlik hizmetleri vermekteyiz.

 

             - Özel İlkokul Açma

             - Özel Ortaokul Açma

             - Özel Lise Açma

             - Özel Anadolu Lisesi Açma

             - Özel Fen Lisesi Açma

             - Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açma​

             - Özel Milletlerarası Okul Açma

Özel Okul Açmak için Çalışma Sistemimiz

Bina keşif ve tespitler

Özel Okul açmak isteyen girişimcinin , öncelikle Özel Okul açmayı düşündüğü bir bina varsa bu binanın Özel Okul Açma mevzuatına uygun olup olmadığının tespitinin tarafımızca yapılması gerekir. Bu yüzden eğer Özel Okul için bir binanız varsa veya Özel Okul Açma için kiralama veya satın almayı düşündüğünüz bir bina varsa bu binanın uygun olup olmadığının uzmanlarımız tarafından keşfinin yapılarak bina uygunluğunun tespit edilmesi gerekir.

Temel Akademi Danışmanlık olarak müşterilerimize Özel Okul açmayı düşündüğünüz binayı tutmadan kiralama ve satış işlemi yapmadan veya mevcut binanız varsa tadilatı başlatmadan bizimle mutlaka iletişime geçmelerini ve binanın uygunluğunu tespit ettirmelerini talep ediyoruz. Bu önemli aşamanın gözardı edilmesi bazen çok büyük miktarlarda para ve zaman kaybına neden olmaktadır.

Keşif raporu 

Temel Akademi Danışmanlık uzmanları Özel Okul Açmak istediğiniz binaya keşif için geldiğinde binanızın MEB mevzuatına göre Özel Okul Açmak için uygun olup olmadığını veya Binanın Özel Okul Açma MEB Mevzuatına uygun hale getirmek için yapılacak iyileştirme, tadilat ve onarımların neler olduğunu, yada ilave edilecek şeyler varsa ihtiyaçları ve  en sonunda Özel Okul açmak istediğiniz binanın yaklaşık kontenjanın ne olacağını tespit eder ve bunları size bir rapor halinde sunar.

Sözleşme imzalanması

Yapılan tespitler doğrultusunda Temel Akademi Danışmanlık ve Özel Okul Açmak isteyen Girişimci  yatırıma başlama kararı verirse her iki tarafında hak ve yükümlülüklerini detaylı bir şekilde belirten "Danışmanlık Hizmet Sözleşmesi " imzalanır. Bu sözleşmede Özel Okul Açmak için yapılacak iş ve işlemler ayrıntılı bir şekilde belirtilir.

İmzalanan bu sözleşme ile Özel Okul Açma süreci başlamış olur.

Yerleşim Planı Çizilmesi

Özel Okul Açmak için Keşif raporu ,yapılan tespitler ve girişimcinin talepleri doğrultusunda hazırlanan taslak çizimler mimar tarafından yerleşim planı olarak çizilir. Özel Okulun Yerleşim planını girişimci dilerse kendi mimarına Temel Akademi Danışmanlık yönlendirmesi ve rehberliğinde çizdirebilir veya . Temel Akademi Danışmanlık bünyesindeki mimarlara çizdirebilir. 

Bu plan doğrultusunda inşaat ve tadilat süreci başlatılır.

İnşaat ve Tadilat Süreci

Özel Okul açılışı yapılacak binada inşaat ve tadilat işleri yapılacaksa çizilen yerleşim planı doğrultusunda inşaat ve tadilat işleri başlatılır.

Özel Okul açılışı yapılacak binanın MEB Mevzuatına uygun olması ve ileride telafisi zor durumların oluşmaması için Temel Akademi Danışmanlık  her aşamada inşaat ve tadilat sürecini takip eder, gerekli gördüğü müdahaleleri  ve yönlendirmeleri yapar.

Dosya hazırlama süreci

Özel Okul açılacak binada inşaat ve tadilat süreci devam ederken eş zamanlı olarak Temel Akademi Danışmanlık kurum açılışı müracaat dosyasına konulacak olan belge, rapor ve diğer evrakları tamamlamak için gerekli müracaatları resmi ve özel kurum ve kuruluşlara yapar veya yapması için Müşteriyi bilgilendirir.

Yine bu süreçte her aşamada alınan belge ve raporların özel Okul Açmak için uygunluğunu kontrol ederek Özel Okul açma mevzuata uygunluğunu denetler.

Dosya teslimi ve ruhsatlandırma

Özel Okul Açma için binanın inşaat ve tadilat süreci  bittikten ve dosya için gerekli olan tüm evraklar, raporlar ve belgeler tamamlandıktan sonra tüm dosya Temel Akademi Danışmanlık uzmanları tarafından kontrol edilir ve özel Okul açılış dosyası Milli Eğitim Bakanlığı'na teslim edilir.

Özel Okulun Açılış Dosyasının İl Milli eğitim Müdürlüğünde ve Ankara Bakanlıkta takip işlemi talep edilirse Temel Akademi Danışmanlık tarafından müşteri adına yapılır ve sonuçlandırılır.

Özel Okul İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Milli Eğitim Bakanlığından geldikten sonra danışmanlık hizmeti sona erer.

Temel Akademi Danışmanlık Türkiye'nin bir çok ilinde " Özel Okul Açma" danışmanlık hizmeti vermektedir.

Sizde danışmanlık hizmetlerimizde yararlamak istiyorsanız bizi

0530 2432189 

no'lu telefondan arayabilir veya aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz. 

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.